Maraton zwany Królewskim dystansem jest dla przeciętnego biegacza nie lada wyzwaniem. 42,195 m na pełnych obrotach potrafi wydobyć z biegacza nie tylko pot. Każdy kto przebiegł przynajmniej jedne maraton w życiu wie jakim wielkim wysiłkiem jest pokonanie tego dystansu. Zobaczcie co się dzieje w organizmie biegacza podczas pokonywania 42 kilometrów:
- Ciśnienie krwi – w trakcie biegu zwiększa się objętość krwi w naczyniach co powoduje ich rozszerzenie.
- Tętno – średnia liczba uderzeń serca na minutę waha się w granicach 140. Na ostatnich kilometrach tętno może wzrosnąć nawet do 180 uderzeń na minutę – dodam, że tętno spoczynkowe wynosi ok 80 uderzeń na minutę.
- Temperatura ciała – prawie 3/4 energii wytworzonej przez organizm jest zamieniana na ciepło co może spowodować wzrost temperatury ciała nawet do 39 stopni Celsjusza.
- Układ pokarmowy – wysiłek pobudza perystaltykę jelit, czyli przyspiesza poruszanie pokarmów w układzie pokarmowym, dlatego nie spożywaj przed biegiem produktów bogatych w błonnik, płatków zbożowych czy śliwek.
- Pot – jest to mechanizm regulujący temperaturę organizmu. Podczas biegu możesz stracić do 3 litrów wody – w tym także minerały takie jak potas sód. Dlatego dużo pij na punktach odżywczych.
- Energia – podczas biegu organizm czerpie siły z węglowodanów – glukoza krążąca we krwi oraz glikogen zawarty w mięśniach. Po 30 kilometrze zapasy energii ulegają wyczerpaniu i wiele osób doświadcza tak zwanego efektu ściany. Można się przed tym obronić zażywając m.in. żele energetyczne.
- Osocze krwi – podczas biegu intensywny ot powoduje zagęszczenie płynu w którym przemieszczają się płytki krwi. Gęstsza krew powoduje cięższą pracę serca.
- Endorfiny – intensywna aktywność fizyczna powoduje wydzielane endorfiny. Jest to hormon wywołujący euforię i zmniejsza odczucie bólu. Wydzielanie zmniejsza się na ostatnich metrach oraz zaraz po przekroczeniu mety.
- Kwas mlekowy – wytwarza się podczas intensywnego biegu w momencie kiedy występuje w organizmie deficyt tlenu. Na ogół objawia się bólem mięśni dzień po maratonie.
- Kalorie – średnio podczas maratonu organizm biegacza sala ok 3000 kalorii – liczba ta jest zależna od masy ciała i wytrenowania organizmu.
- Utrata wagi – pokonując dystans maratonu biegacz może stracić ok 5% masy ciała – z tego 90% stanowi woda a pozostałe 10% to tłuszcze i białko.