Coraz więcej polskich miast posiada stadiony lekkoatletyczne z których mogą korzystać dowolnie amatorzy biegania. Równa nawierzchnia i idealnie odmierzone odcinki przyciągają biegaczy. Bieżnia lekkoatletyczna to doskonałe miejsce do wykonywania szybszych jednostek treningowych. Często na takich stadionach nie jesteśmy sami więc warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią nam oraz innym wykonanie treningu. Jeśli będziemy o nich pamiętać i je stosować to trening będzie przyjemny i co najważniejsze efektywny.
1. Biegamy w lewo
Bieżnia lekkoatletyczna jest przystosowana do biegania w lewo, czyli w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Tak są na niej po prostu namalowane wszelkie oznakowania. Dlaczego tak jest? Są różne teorie, począwszy od uwarunkowań historycznych i kulturowych aż po biomechanikę ludzkiego organizmu – na ten temat można napisać oddzielny post.
Jeśli jesteś sam/sama na stadionie to dopuszcza się bieganie w przeciwnym kierunku. Można też biegać przy obecności innych sportowców ale rób to na maksymalnie zewnętrznym torze.
2. Pierwszy tor wolny
Przyjęło się, że wewnętrzny tor jest przewidziany na mocne i szybkie jednostki treningowe, a zewnętrzne tory na truchtanie. Nie ma nic gorszego jak robisz szybki trening a tu nagle ktoś Ci truchta na pierwszym torze i dekoncentrujesz się. Pierwszy tor jest idealnie wymierzony na 400 metrów (każdy kolejny jest o 7,5 metra dłuższy) i podczas szybkich treningów liczy się dokładny czas pomiaru przy określonym odcinku.
3. Nie biegamy ze słuchawkami na uszach
Muzyka pomaga wielu osobom w treningu, ale biegając nie słyszymy co się dzieje na obiekcie. Treningi na bieżni często są szybsze niż to robimy w lasach czy na ulicach. Do tego na stadionie często jest większe zagęszczenie biegaczy. Muzyka w słuchawkach odcina nas od zewnętrznych dźwięków przez co możemy nie usłyszeć nadbiegających z tyłu szybszych zawodników.
4. Nie zatrzymujemy się nagle
Nawet jeśli nagle skończyłeś/aś mocny akcent treningu to zakończ go truchtem i obejrzyj się czy czy możesz bezpiecznie zejść z bieżni. Nigdy nie zatrzymuj się nagle – szczególne na wewnętrznych „szybkich” torach. Biegacz, który podąża za Tobą może nie zdążyć wyhamować lub zmienić tor – zderzenie murowane. Pamiętaj, po zakończeniu treningu opuść bieżnię lekkoatletyczną bezpiecznie.
5. Rozgrzewka, rozciąganie, odpoczynek i rozmowy o bieganiu
Rozgrzewka przed treningiem to podstawa, staraj się ją tak wykonać, żeby nie przeszkadzać innym biegającym po torach. Najlepszym do tego miejscem jest wewnętrzna część stadionu lub zewnętrzne tory o ile nie są zajęte przez biegających.
6. Nie pluj na tartan
Nie rób tego. Świadczy to o Twoim wychowaniu i kulturze osobistej do innych osób korzystających z bieżni. Przecież w własnym domu też tego nie robisz.
7. Nie śmiecimy
Pamiętaj, żeby zostawić miejsce treningu takim jakie chciałbyś/abyś zastać wracając na stadion ponownie. Jeśli Ty nie zabierzesz ze sobą swoich śmieci to nikt inny tego nie zrobi. Puste butelki po widzie czy papierki po żelach i batonach to nie jest wielki ciężar. Każdy stadion przy wyjściu na pewno ma jakiś śmietnik. To nic nie kosztuje a satysfakcja czystego miejsca podczas treningów murowana.
8. Rolki, hulajnogi i kijki
Tu chyba jest jasna sprawa. Bieżna lekkoatletyczna na stadionie to nie miejsce przeznaczone do jazdy na rolkach rowerach, hulajnogach czy uprawiania chodzenia z kijkami. Jest to obiekt sportowy przeznaczony do uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych. Wykorzystywanie go do jazdy na rolkach, hulajnogach czy rowerem lub chodzenia z kijkami powoduje niszczenie nawierzchni a co za tym idzie obiekt staje się szybko niezdatny do trenowania.