Skręciłeś nogę? Już Ci nie grozi ciężki i nieporęczny gips. Możesz go zastąpić lekką i komfortową ortezą stabilizującą.
Nazwa ortezy pochodzi od skrótu dwóch słów ortopedyczna proteza. Podstawową jej funkcją jest ochrona i stabilizacja chorego stawu. Dobrze dobrana orteza zmniejsza obrzęki pourazowe i przyspiesza powrót do pełnej formy. W porównaniu z gipsem ortopedyczna proteza jest wykonana z lekkich i komfortowych materiałów takich jak neopren, włókno węglowe czy szklane. Lekkość materiałów powoduje odciążenie stawów oraz mięśni i więzadeł co przyspiesza czas rekonwalescencji po urazie i szybszy powrót do treningów. Dodatkowym atutem jest łatwość utrzymania higieny ponieważ ortezy zapewniają łatwy przepływ powietrza i pozwalają na swobodne oddychanie skórze. Dzięki użyciu wysokiej jakości materiałów są przyjemne w dotyku przez co nie powodują otarć i odparzeń naskórka.
Dla biegaczy najczęściej stosuje się dwa rodzaje ortez:
- stawu skokowego – wykorzystywana przy złamaniach, skręceniach stawu skokowego a także przy urazach ścięgna Ahillesa,
- stawu kolanowego – stosuje się ją w przypadku leczenia stanów zapalnych, bólów i stabilizacji stawu kolanowego oraz w celu odciążenia mięśni i więzadeł kolanowych.
Dobór ortezy jest bardzo ważnym elementem leczenia urazu. Lekarz specjalista podejmuje decyzję o typie użycia ortezy i czasie jej noszenia. Ważnym czynnikiem jest także masa ciała pacjenta. Im cięższy chory tym orteza powinna być bardziej mocniejsza i stabilniejsza. Prawidłowo dobrana ortopedyczna proteza gwarantuje szybki powrót do pełnego zdrowia.