Co roku wzrasta liczba osób startujących w biegach na różnych dystansach. Część z tych osób to amatorzy, którzy jeszcze wczoraj siedzieli za biurkiem. Jest to bardzo pocieszające, iż takie osoby zaczynają uprawić sport. Ruch jest uniwersalnym lekarstwem na większość współczesnych chorób cywilizacyjnych. Jednakże mięśnie, stawy, układ oddechowy u takich osób są mało rozwinięte i nie przystosowane do wysiłku. Nagła zmiana trybu życia i poddanie organizmu obciążeniom może w łatwy sposób prowadzić do wielu kontuzji, które uniemożliwią treningi. Aby zapobiec takim problemom należy udać się do lekarza i wykonać przynajmniej podstawowe badania, takie jak morfologia krwi i EKG. Pozwolą one na ocenę naszego stanu zdrowia i ewentualne skierowanie na bardziej szczegółową diagnostykę u specjalisty w przypadku wykrycia jakiś nieprawidłowości.
Morfologia krwi – badanie laboratoryjne polegające na ocenie ilościowo i jakościowo składników krwi:
- erytrocyty (czerwone krwinki) – jeden ze składników krwi, który odpowiada za transport tlenu w organizmie,
- hemoglobina – odpowiada za transport tlenu do tkanek,
- hematokryt (HTC zagęszczenie krwi) – oznacza stosunek tzw. upostaciowionych składników krwi (białe i czerwone krwinki oraz płytki krwi) do osocza,
- retykulocyty – ilość retykulocytów we krwi informuje nas o tym, jak szybko szpik kostny produkuje nowe erytrocyty
- leukocyty (białe krwinki) – w organizmie są odpowiedzialne przede wszystkim za odporność – ich zwiększona liczba informuje nas o stanie zapalnym w organizmie,
- trombocyty (płytki krwi) – to elementy krwi, które są odpowiedzialne m.in. za jej krzepnięcie,
- OB (Odczyn Biernackiego) – jest to jedna z najprostszych i najstarszych metod, która dostarcza informacji na temat pojawiających się w organizmie stanów zapalnych.
EKG spoczynkowe – badanie rejestruje czynność elektryczną serca. Ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w częstotliwości i w rytmie pracy serca. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Echo serca – inaczej zwane USG serca – jest badaniem, które pozwala na ocenę budowy serca i jego pracy. Oceniane są także zastawki oraz jamy serca (tj. przedsionki i komory) – dokonuje się pomiaru objętości, grubości ścian i kurczliwości.
Próba wysiłkowa – jest to odmiana badania EKG – w tym przypadku rejestruje się czynność elektryczną serca podczas stopniowo wzrastającego wysiłku fizycznego. Badanie na ogół przeprowadza się na bieżni lub rowerze stacjonarnym. W ramach próby często wyznacza się tzw. VO2max czyli maksymalną wartość poboru tlenu. Im wyższa jest ta liczba, tym więcej tlenu potrafią wykorzystać mięśnie, by biegać szybciej i dalej.
Spirometria – badanie polega na pomiarze objętości powietrza przesuwającego się w drogach oddechowych podczas oddychania, a dokładniej – na określeniu szybkości przepływu powietrza przez oskrzela. Podczas badania jest także oceniana pojemność płuc.
BMI – to współczynnik, który pozwala obliczyć, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe.
Podstawowe badania lekarskie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Na ich podstawie możemy określić stan naszego zdrowia jak i poziom wytrenowania. Dowiemy się także co jest naszą mocną stroną jak i nad czym musimy popracować, żeby uzyskać lepsze wyniki. Testy wydolnościowe określają również zakresy treningowe, które pomagają w optymalnym ustawieniu treningów a ca za tym idzie nie doprowadzimy organizmu do stanu przetrenowania.
Dlatego pamiętajcie przynajmniej raz do roku o wizycie u lekarza i wykonaniu podstawowych badań jakimi są EKG spoczynkowe i morfologia krwi.